چگونه یک کمپین تبلیغات بنری کلیکی را شروع کنیم ؟

0

پیشتر در مطلبی درباره طراحی بنر تبلیغاتی صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم به شما نشان دهیم که تبلیغات بنری کلیکی چیست و چگونه کار می‌کند.

تاریخ تبلیغات بنری کلیکی

نخستین تبلیغات بنری آن قدر برای بسیاری جذاب بوده که یک سایت برای آن طراحی شده که درباره آن کمپین توضیحاتی داده است.: thefirstbannerad.com. در این آدرس می‌توانید درباره این بنر و صفحه فرود آن بخوانید.

نخستین تبلیغات بنری در ۲۷ اکتبر ۱۹۹۴ در مجلهٔ وایرد (Wired که در آن زمان در نشانی hotwired.com قابل‌دسترس بود) نمایش یافت. این آگهی، بنری ساده بود که روی آن نوشته شده بود: «آیا تاکنون با موس خود اینجا را کلیک کرده‌اید؟ پس کلیک کنید» و با کلیک روی آن، کاربر به کمپین AT&T (شرکت ارتباطات راه دور آمریکا) هدایت می‌شد.

تبلیغات بنری کلیکی

صنعت تبلیغات بنری کلیکی

در تصویر زیر می‌توانید از حجم گردش مالی تبلیغات‌های آنلاین مختلف در آمریکا مطلع شوید. چندین سال است که تبلیغات بنری در دنیا به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است و بازیگران بین‌المللی بزرگی از جمله گوگل و فیسبوک و … دارد. همان‌طور که در آمار می‌بینید تبلیغات نمایشی بنری سهم بسیار بزرگی از تبلیغات آنلاین در آمریکا دارد.

در کشور ما نیز تبلیغات آنلاین یک صنعت نسبتاً نوپاست و نسبت به تبلیغات سنتی همچنان سهم کمتری را به خود اختصاص داده است اما این سهم رفته‌رفته رو به افزایش است تا به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر شود. در صنعت تبلیغات آنلاین نیز همچنان تبلیغات بنری کلیکی سهم عمده را به خود اختصاص داده است. اگر چه انواع دیگر تبلیغات نظیر تبلیغات همسان به شدت رو به رشد است.

اگر می‌خواهید با انواع تبلیغات که در این بند معرفی شد آشنا شوید مطلب تبلیغات آنلاین چیست را بخوانید.

تبلیغات بنری کلیکی چیست

تبلیغات بنری، شکلی از تبلیغات آنلاین با استفاده از بنر است. تبلیغات بنری را معمولاً زیرمجموعه‌ای از تبلیغات نمایشی (Display Advertising) می‌دانند که دلیل آن ماهیت بصری تبلیغ‌های بنری است. هدف تبلیغات بنری تبلیغ‌ یک برند است. تبلیغات بنری می‌تواند بازدیدکننده را از وب‌سایتِ نمایش‌دهندهٔ بنر به وب‌سایت تبلیغ‌کننده یا صفحهٔ فرود (Landing Page) خاصی ببرد.

بنر تبلیغاتی، تبلیغی است که در صفحهٔ وب نمایش داده می‌شود. این تبلیغ شامل تصویر (با فرمت jpg، png، gif) یا محتوای چندرسانه‌ای است (که معمولا توسط Flash یا HTML5 ایجاد می‌شود). بنابراین آگهی‌های بنری (بسته‌به فناوری مورداستفاده برای تولید) می‌توانند استاتیک یا متحرک باشند که در مطلب طراحی بنر تبلیغاتی می‌توانید بیشتر درباره انواع آن بخوانید.

تبلیغات بنری چگونه کار می‌کنند

تبلیغات بنری با هدف ارسال ترافیک و بازدیدکننده به وب‌سایت ازطریق لینک‌دادن به آن ایجاد می‌شود. به‌علاوه، بنرهای وب می‌توانند مانند تبلیغات و آگهی‌های چاپی معمولی نیز عمل کنند؛ یعنی موجب اطلاع‌رسانی درمورد محصولی جدید، افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) و… شوند. البته اکثریت مطلق بنرها قابل‌کلیک هستند و عملکرد اصلی آنها ترغیب بازدیدکننده به کلیک‌کردن روی آنهاست.پ

برای چه باید از تبلیغات بنری کلیکی استفاده کنیم

۱. آگاهی از برند:

شما می‌توانید با بهره‌گیری از تبلیغات بنری، سطح آگاهی از برند خود را افزایش دهید تا مردم بتوانند به‌راحتی، محصول یا خدمات شما را از دیگران تشخیص دهند. برندهایی مانند IBM، اَپل و نایک از آگهی‌های بنری برای توسعهٔ کسب‌وکار خود ازطریق تبلیغ برند (Brand Advertising) استفاده می‌کنند.

۲. تولید سرنخ (Lead Generation):

تولید سرنخ راه بسیار خوبی برای ایجاد پایگاه کاربران شماست. مثلا اگر سرویس ارائهٔ نرم‌افزار (SaaS) دارید، می‌توانید از تبلیغات بنری برای ترغیب کاربران بیشتری به ثبت‌نام و استفاده از محصول یا خدمات خود بهره بگیرید. یا اگر فروشگاه آنلاینی دارید می‌توانید پیشنهاد ویژه‌ای برای خرید محصولاتتان در بنر بدهید.

۳. ریتارگتینگ (Retarget) مخاطبان:

اگر فردی به وب‌سایت شما آمده ولی در خبرنامهٔ شما ثبت‌نام نکرده یا محصول شما را امتحان نکرده است، می‌توانید با استفاده از تبلیغات بنری دوباره او را هدف قرار دهید و به وب‌سایت خود هدایت کنید. به این گونه که آن کاربر مشخص هدف‌گیری می‌شود و هرجای دیگری که برود تبلیغات بنری شما را مجددا می‌بیند و شما می‌توانید برای او پیشنهاد خاصی ارائه دهید تا کار نکرده خود را تکمیل کند. در مطلب ریتارگتینگ چیست می‌توانید بیشتر بخوانید.

به‌طور کلی، تبلیغات بنری در وب‌سایت‌های پربازدیدی قرار می‌گیرند که مطالب جالب یا مفیدی ارائه می‌دهند که به آن‌ها نمایش‌دهنده یا Publisher می‌گویند.

شاخص ارزیابی تبلیغات بنری کلیکی چیست

یکی از مزیت‌های تبلیغات اینترنتی نسبت‌به تبلیغات سنتی این است که به‌راحتی می‌توان تأثیرگذاری آن را اندازه‌گیری کرد. شاخص اصلی تأثیرگذاری تبلیغات بنری، نرخ کلیک روی آن (Click-Through Rate: CTR) است. نرخ کلیک با تقسیم تعداد کاربرانی که روی آگهی کلیک کرده‌اند بر تعداد دفعاتی که آگهی نمایش داده شده به‌دست می‌آید.

برای نمونه، وقتی نرخ کلیک یک آگهی ۳٪ است به این معناست که در هر ۱۰۰ بار نمایش آگهی ۳ بار روی آن کلیک شده است. بنابراین هرچه میزان کلیک بالاتر باشد، به معنی جذابیت بیشتر بنر شماست. برای دانستن چگونگی ارتقای جذابیت تبلیغ خود می‌توانید مطالب تگ نمره جذابیت را دنبال کنید.

نکاتی برای طراحی بنر

اگرچه در مطلب ۱۴ نکته برای طراحی بنر تبلیغاتی توضیح کاملی درباره طراحی صحیح بنر داده‌ایم در این بخش مروری بر اهم نکات خواهیم کرد.

۱. مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و از آنها چه می‌خواهید

پیش از طراحی بنر تبلیغاتی باید بدانید که مخاطبان اصلی شما چه کسانی هستند و از آنها چه می‌خواهید. شاید از آنها می‌خواهید که روی لینک وب‌سایت شما کلیک کنند یا محصول شما را بخرند یا به‌طور رایگان خدمات شما را امتحان کنند. در این مورد قبل از شروع کمپین بیندیشید.

۲. ارزش پیشنهادی (Value Proposition) شما چیست

دانستن این مسئله به شما کمک می‌کند تا متن بنرتان را بهتر بنویسید و متن مناسبی نیز برای دکمهٔ CTA (دعوت به اقدام) خود انتخاب کنید. چه ارزشی یا پیشنهادی یا منفعتی می‌خواهید به کاربر خود برسانید. این موضوع را در این بخش باید بنویسید.

۳. یکی از اندازه‌های استاندارد بنرهای تبلیغاتی اینترنتی را انتخاب کنید

زیرا نمایش‌دهندگان آگهی معمولا از اندازه‌های استاندارد برای نمایش بنر در وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. بنابراین اگر از اندازهٔ دیگری استفاده کنید، در وب‌سایت‌های اندکی می‌توانید کمپین تبلیغات بنری خود را نمایش دهید.

۴. از فونت‌های خوانا استفاده کنید

زیرا شما می‌خواهید چیزی را که به او ارائه می‌دهید و چیزی را که درصورت کلیک روی بنر تبلیغاتی به‌دست می‌آورد، به‌خوبی درک کند و بفهمد.کابر تنها چد صدم ثانیه نگاهش به بنر شما می‌افتد که باید در این زمان کوتاه توجه او را جلب کنید.

۵. از عکس‌هایی با کیفیت بالا استفاده کنید

بهره‌گیری از تصاویر و عکس‌هایی با کیفیت بسیار پایین در بنر تبلیغاتی موجب بی‌اعتمادی میان برند و کاربر می‌شود. ۵۴٪ کاربران به این دلیل روی بنرهای تبلیغاتی کلیک نمی‌کنند که به آنها اعتماد ندارند.

۶. از رنگ‌های برند خود استفاده کنید

اگر می‌خواهید بنرهای تبلیغاتی حرفه‌ای بسازید و کاری کنید که مردم برند شما را به‌راحتی در اینترنت  تشخیص دهند، توصیه می‌کنیم که از رنگ برند خودتان بهره بگیرید.

۷. بنر تبلیغاتی را بیش‌ازحد شلوغ نکنید

هر چه بنر تبلیغاتی شما ساده‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانید پیامِ درست را به مخاطبان‌تان برسانید.

۸. حتما از یک عنصر برندینگ (لوگو، نام یا وب‌سایت شرکت) استفاده کنید

هرچقدر هم که در صنعت خود بزرگ باشید، باز هم باید از یکی از عناصر برندینگ خود استفاده کنید تا به کاربر نشان دهید که آن بنر تبلیغاتی متعلق ‌به شرکت شماست.

چگونه بنر خود را تبلیغ کنیم

پس از طراحی بنر، برای استفاده از آن به فضای وب نیاز دارید. بنابراین باید جایگاه‌های تبلیغاتی موجود در وب‌سایت‌های پربازدید را به صورت ماهانه اجاره کنید که این کار با تماس گرفتن با مالکان وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها و مذاکره با هریک از آنها به‌طور جداگانه انجام می‌گیرد که کاری پراسترس و وقت‌گیر است. بنابراین، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که از پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین که شبکه‌ای از نمایش‌دهندگان بزرگ را در اختیار دارند کار کنند. پلتفرم یکتانت بزرگترین شبکه نمایش‌دهندگان تبلیغات مانند خبرگزاری‌های بزرگ را داراست.

برای ایجاد و استفاده از تبلیغات بنری کلیکی چه اصولی را باید بدانید

۱. از کمپین تبلیغاتی خود چه می‌خواهید

درمورد محصول یا خدمات خود فکر کنید و توجه کنید که ایدهٔ خاصی که می‌توانید کمپین تبلیغاتی خود را براساس آن بسازید، چیست.

۲. میزان بودجهٔ خود را مشخص کنید

برای نمایش تبلیغات باید مبلغی بپردازید و تبلیغات بنری نیز همین‌طور است. بنابراین باید بدانید که می‌خواهید چه مبلغی را روی کمپین تبلیغات بنری خود سرمایه‌گذاری کنید.

۳. مخاطبان شما چه کسانی هستند

دانستن اینکه می‌خواهید برای چه کسانی تبلیغ کنید، به شما کمک می‌کند تا کمپین تبلیغات بنری بهتری طراحی کنید؛ چون از نیازهای مخاطبان آگاهی دارید و می‌دانید چگونه بنر تبلیغاتی را طراحی کنید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

جمع‌بندی

تبلیغات بنری می‌تواند نقش مهمی در کسب‌وکار شما داشته باشد؛ البته اگر بدانید که چگونه آن را بهینه‌سازی کنید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید. برندهای بزرگی مانند علی‌بابا، تخفیفان و … در خبرگزاری‌های بزرگ از تبلیغات بنری کلیکی با پلتفرم یکتانت استفاده می‌کنند.

در تصویر زیر یکی از بنرهای علی‌بابا را می‌بینید. نظر شما درباره این تبلیغات بنری چیست ؟ در ادامه این مطلب دیدگاه خود را یادداشت کنید.تبلیغات بنری کلیکی

منبع: BannerSnack

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.