۱۰ اشتباه ایمیل مارکتینگ که نرخ لغو اشتراک را افزایش می‌دهد

0

اگر مطلب آموزش ایمیل مارکتینگ را خوانده‌اید می‌دانید که دیجیتال مارکترها برای جذب هر یک عدد ایمیل زحمت‌ها و هزینه‌های زیادی را متحمل شده است. حال وحشت‌ناک‌ترین چیز این است که در ابزار ایمیل مارکتینگ ببینیم که مشترکان ایمیل ما در حال لغو اشتراک (Unsubscribe) هستند. نرخ لغو اشتراک ایمیل شما با از دست دادن سرمایه در کسب‌وکار ارتباط مستقیم دارد. آیا این بدان معناست که دیگر نباید ایمیل بفرستید؟ نه! بسیاری فکر می‌کنند که هرچه کمتر و کمتر ایمیل بزنند لغو اشتراک کمتری خواهید داشت. در حقیقت اگر ارسال ایمیل در فواصل طولانی صورت بگیرد خودش بخشی از این مشکل است و می‌تواند موجب افزایش لغو اشتراک شود. این را نیز بدانید که قسمتی از این لغو اشتراک‌ها طبیعی و قابل انتظار هستند. برای کاهش احتمال لغو اشتراک در این مطلب درباره ۱۰ اشتباه ایمیل مارکتینگ خواهیم خواند.

اشتباه شماره ۱: فهرست شما کاملا غیرفعال است

این اشتباهی است که بیشتر ما در مراحل اولیه کسب‌وکار آنلاین خودمان آن را انجام می‌دهیم. تمرکز بیش از حد روی سنجه‌های پوچ. سنجه‌های پوچ به سنجه‌هایی می‌گویند که قابل‌اندازه‌گیری هستند اما لزوماً معنادار نیستند. به‌عنوان مثال، ترافیک وب‌سایت تا حد زیادی یک سنجه پوچ است. ترافیک وب‌سایت فقط با هدف افزایش بازدید مفید نیست. ممکن است هر روز تعداد زیادی بازدیدکننده هرز داشته باشید و به‌همین‌دلیل ترافیک وب‌سایت بالا برود ولی این برایتان سودی ندارد. چیزی که مهم است مشارکت بازدیدکنندگان است. یا همچنین رنک الکسا نیز یکی از این سنجه‌هاست که در مطلب تعیین رتبه سایت درباره ایراد این رنک صحبت کردیم. به‌همین‌دلیل گاهی تعداد مشترکین در فهرست ایمیل‌تان فقط یک سنجه پوچ است.

نرخ لغو اشتراک فهرستی که فعالیتی ندارد بیشتر از فهرستی است که با وب‌سایت تعامل (Engagement) برقرار می‌کنند. علت این است که آنها به پیشنهادهای شما علاقه‌ای ندارند. پیش از اینکه خیلی سریع نتیجه بگیرید که اگر آنها در فهرست ایمیل‌تان هستند پس حتما به پیشنهادهای شما علاقه دارند، به این فکر کنید که چگونه مشترکین را به دست آوردید.

اگر از جایی لیست یا بانک ایمیل تهیه کرده‌اید که خب پس کیفیت نداشتن و نرخ لغو بالا کاملاً طبیعی است و نباید انتظاری جز این داشته باشید. ولی اگر ایمیل را با میل و رغبت خود داده باشند باز هم باید بررسی کنید که با دادن چه انگیزه‌ای ایمیل‌شان رابه شما داده‌اند. آیا به علت علاقمندی آن‌ها به حوزه کاری شما بوده یا خیر ؟ مثلا اگر پیشنهاد جایزه‌ای مرتبط به کسب‌وکارتان را مطرح کرده‌اید و تعداد زیادی از مشترکین را جذب کرده‌اید، راهبرد خوبی است، اما اگر چیزی مثل یک آی‌پد یا یک جایزه عمومی و بزرگ را به‌عنوان جایزه ارائه کردید که همه دوست دارند داشته باشند (مستقل از حوزه علاقمندی‌شان)، خیلی راحت آن‌ها را از دست خواهید داد و لغو اشتراک خواهد کرد. آن مشترکین جدید فقط برای برنده شدن جایزه مشترک شده‌اند و ممکن است هیچ علاقه‌ای به موضوع سایت شما نداشته باشند. به‌همین‌دلیل پس از مدتی با هر ایمیلی که ارسال می‌کنید، تعدادی از این مشترکین لغو اشتراک می‌کنند. به عبارت دیگر شما برای فهرست ایمیلی هزینه می‌کنید که درآمد چندانی از آن نخواهید داشت.اشتباه ایمیل مارکتینگ ایمیل گرفتن

این امر شاید حتی دردسرساز هم باشد، چرا که نگه‌داشتن مشترکین ایمیلی برای شما هزینه دربردارد. چرا که برای ابزارهای ایمیل مارکتینگ هرچه تعداد ایمیل بیشتری داشته باشید باید پول بیشتری بپردازید. اگر برای مشترکینی‌ که تعاملی با شما برقرار نمی‌کنند هزینه کنید در حقیقت پولتان را دور ریخته‌اید.

در این مورد، متأسفانه خلاص شدن از دست چنین فهرستی کمی مشکل است. شما باید اجازه بدهید آن مشترکین فهرست را ترک کنند. اما جنبه خوب قضیه این است که می‌توانید فهرست‌تان را گلچین کنید و دیگر مجبور نیستید برای مشترکینی که تعامل برقرار نمی‌کنند هزینه بپردازید. فقط آنهایی را که ارزش دارند در فهرست‌تان نگه دارید.

راه‌حل

فهرست خود را از وجود چنین مشترکینی پاک کنید یا آنها را تشویق به لغو اشتراک کنید. فقط کافی است به آنها ایمیلی ارسال کنید و از آنها بخواهید که این کار را انجام دهند. قطعاً از اینکه حجم عظیمی از مشترکین را از دست خواهید داد ناراحت می‌شوید. هیچ چیز بدتر از این نیست که در یک چشم برهم‌زدن نیمی از مشترکینی را که با زحمت به دست آورده‌اید، از دست بدهید. بااین‌حال، این کار زمینه را برای شما فراهم می‌کند که از نرخ واقعی بازدیدکنندگان در فهرست خود مطلع شوید و آن را برای مشترکین واقعی و جدید خود آماده کنید.

اشتباه شماره ۲: خیلی طبیعی اشتباه می‌کنید

احتمالا ضرب‌المثل کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد را شنیده‌اید. این یعنی بعضی از افراد حرفه‌ای، به‌سختی می‌توانند مهارت‌هایشان را در زندگی شخصی و کسب‌وکارشان استفاده کنند. این درباره نویسندگان هم صدق می‌کند. این افراد به‌سختی می‌توانند نوشته خودشان را ویرایش کنند. حتی اگر یک ایمیل را ۳ بار هم ویرایش کنید بازهم احتمال وجود خطای ویرایشی یا املایی وجود دارد.

البته منظور از اشتباه یا خطا فقط املایی و دستوری نیستند. گاهی دکمه ارسال را تصادفاً دو بار فشار می‌دهید یا نقل قولی را به غلط انتقال می‌دهید و ناگهان با انبوه لغو اشتراک‌ها روبرو می‌شوید. گاهی مردم بی‌رحم‌اند و نمی‌توانند ببخشند. اما بعضی معتقدند اشتباه ممکن است اتفاق بیفتد. بیشتر مشترکین شما را درک می‌کنند. ولی بعضی از آنها، پیش از آنکه بتوانید عکس‌العملی نشان دهید فرار می‌کنند.

راه‌حل

اگر خطا به بزرگی فرستادن دو ایمیل با یک مضمون و یا نوشتن تاریخ اشتباه است، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید تصحیح آن و عذرخواهی‌ است.

داشتن یک چرخه ویرایش هم گزینه خوبیست. گروهی از دوستان قابل‌اعتماد را گرد هم آورید و نوشته‌های یکدیگر را بخوانید، نظرات‌تان را بیان کنید و اشتباهات را رفع کنید.

اشتباه شماره ۳: ایمیل‌های شما غیرمرتبط هستند

تعداد افرادی که کل یک موضوع (جمله به جمله) علاقه‌مند باشند بسیار کم است. اگر مثلا یکتانت بخواهد بهترین موضوعات محتوای بلاگ خود را برای مشترکانش ایمیل کند بهتر است مواردی باشد که تا حد خوبی ع

راه‌حل

دسته‌بندی کنید.

دسته‌بندی یعنی فهرست مشترکین ایمیل‌تان را براساس علاقه‌شان دسته‌بندی کنید و ایمیل‌هایی با محتوای مرتبط را به هر دسته ارسال کنید. این کار بهتر از این است که یک فهرست بلند بالا در اختیار داشته باشید و همة افراد را با سلیقه‌ها و علایق مختلف در آن قرار دهید. اگر دربارة غذا مطلب می‌نویسید و دستورالعمل غذایی سالم را پیشنهاد می‌کنید، مخاطبان آن مطلب را در فهرست «سلامت» خود قرار دهید و فقط محتوایی را برایشان ارسال کنید که مرتبط با سلامتی باشد نه غذاهای به‌عنوان مثال چرب و پنیری.

ما این کار را در تمام مقالات خود انجام می‌دهیم. مثلاً در راهنمای بازاریابی اینستاگرام، ما تنها با آن دسته از مخاطبان خود که به رسانه‌های اجتماعی (مشخصاً اینستاگرام) علاقه‌مند هستند ارتباط برقرار می‌کنیم.

در آن راهنما، ما محتواهای ‌به‌روزرسانی‌شده همراه با یک فایل رایگان که به خوانندگان کمک می‌کند برنامه بازاریابی اینستاگرام را راه‌اندازی کنند، روش‌های استاندارد راه‌اندازی اینستاگرام برای VA هاشان (نمیدونم چیه!)  و نظایر آنها را ارائه می‌دهیم.

این کار نه تنها سبب افزایش کلیک‌ها به حدود ۷۰ درصد می‌شود، بلکه به ما کمک می‌کند فهرست‌مان را دسته‌بندی کنیم. می‌توانیم فرض کنیم کسانی که برای این فایل‌ها و محتوای به‌روزرسانی‌شده ثبت‌نام می‌کنند به بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند.

اشتباه شماره ۴: ایمیل شما چالش‌برانگیز و کمی توهین‌آمیز است

بحث راه‌انداختن خوب است، درست است؟

این کار احساسات و عواطف را در مخاطبان تحریک می‌کند که به افزایش به‌اشتراک‌گذاری و احتمال منتشر شدنِ بیشتر مطالب شما می‌شود … درست است؟

شاید این‌طور باشد، اما تکیه‌کردن به موضوعات چالش‌برانگیز ممکن است سبب افزایش نرخ لغو اشتراک‌ها شود. به‌ویژه اگر ایمیل‌هایتان را به‌شکل توهین‌آمیز طراحی کنید.

درست است، شاید آنهایی که اشتراک‌شان را لغو می‌کنند اصلا نیازی نباشد که در وب‌سایت‌تان باشند، اما به هر حال اگر می‌خواهید لغو اشتراک‌ها را به حداقل برسانید بهتر است به نحوة انتقال پیام‌تان خوب دقت کنید یا اینکه کاملا از مسائل چالش‌برانگیز اجتناب کنید.

البته موارد استثنا هم وجود دارد. اگر مباحثه بخشی از هویت برند شماست و دلیل اصلی اشتراک افراد از ابتدا همین ویژگی بوده است نمی‌توانید به همین راحتی به‌خاطر کاهش نرخ لغو اشتراک‌ها این کار را متوقف کنید.

به‌عنوان مثال این کاملا احمقانه است که از سایت Food Babe بخواهیم برای جلوگیری از اختلاف‌نظر از انتشار ایمیل‌های چالش‌برانگیز اجتناب کند. این سایت منتقد صنعت غذایی است و مباحثه خوراک برند آن است.

اما اگر کسب‌وکار شما براساس مباحثه بنا نشده است، این بدان معنا نیست که شما نباید در موضع قدرت قرار بگیرید. در حقیقت، موضع قدرت چیزی است که بین داشتن مخاطبان علاقه‌مند و پرشور و احساسی که انگار کسب‌وکارتان فاقد جذبة واقعی است تفاوت ایجاد می‌کند.

اما روشی که شما با آن موضع قدرتمند ارتباط برقرار می‌کنید متفاوت است.

راه‌حل

فقط با این استدلال که مباحثه سبب لغو اشتراک می‌شود نمی‌توانید کاملا آن را کنار بگذارید. اما همیشه این موضوع را که دیدگاه‌های چالش‌برانگیز در ایمیل شما ارزش از دست دادن مخاطب را دارد یا خیر، بررسی کنید.

اگر جمله چالش‌برانگیز دقیقا در خط موضوع ایمیل نوشته شود احتمال باز شدن ایمیل‌ها را افزایش می‌دهد. اما اگر در متن ایمیل باشد چندان کارایی ندارد.

برایان دین عناوین چالش‌برانگیز را به خوبی در خط موضوع ایمیل قرار می‌دهد.

مجبور نیستید که از مباحثه و چالش کاملا دوری کنید، فقط سعی کنید توهین‌‌آمیز عمل نکنید.

اشتباه شماره ۵: نمی‌دانید مخاطب‌تان چه می‌خواهد

آیا این مأیوس‌کننده نیست؟

ایمیل‌تان را به قابلیت پاسخگویی خودکار مجهز کرده‌اید. یک هفته وقت گذاشته‌اید و یک سری ۱۵ تایی از باارزش‌ترین ایمیل‌ها را گردآوری کرده‌اید که هفته‌ای دو بار که مخاطبان بیشترین تعامل را برقرار می‌کنند برایشان ارسال شود.

حتی با یک جایزه برای برنده شدن در رقابتی غیرمنتظره آنها را غافلگیر کرده‌اید و وقتی این ایمیل‌ها ارسال می‌شوند متوجه افزایش بی‌سابقه لغو اشتراک‌ها می‌شوید. مردم سریعتر از آنکه فکرش بکنید شما را ترک می‌کنند. درحالی‌که شما در سکوی پرش خود به سوی موفقیت هستید.

مشکل چیست؟ چرا مردم با این سرعت شما را ترک کردند؟ دلیلش عدم آگاهی شما از خواسته‌ها و نیازهای مخاطب‌تان است. ممکن است تصور کنید که از خواسته‌هایشان آگاهید و تمام هفته را صرف نوشتن ایمیل‌هایی کردید که قرار بود سبب افزایش تعداد مخاطبان شود؛ اما زمان و تلاش‌تان به هدر رفت، زیرا از ابتدا در این باره نظرخواهی نکردید.

راه‌حل

اگر در خبرنامه‌های زیادی مشترک شده‌اید، ممکن است متوجة یک روند بازاریابی ایمیلی شده باشید که در آن افراد به‌شکل منظم از صندوق ورودی شما سردرمی‌آورند: «ایمیل راهنما».

این ایمیلی است که از مشترکین شما می‌پرسد چه‌چیزی را می‌خواهند بدانند و شما چطور می‌توانید به آنها کمک کنید. می‌توانید این کار را از طریق یک نظرسنجی یا حتی یک سؤال ساده انجام دهید.

دقت کنید چطور بریان هریس در Video Fruit این کار را در ایمیل خود انجام داده است.

یکی از این ایمیل‌ها را به سری ایمیل‌های پاسخگویی خودکارتان قبل از ساختن سایر ایمیل‌ها اضافه کنید تا نجات‌تان دهد. آنها به شما کمک می‌کنند مخاطب‌تان را بشناسید و اطلاعات مورد نیازشان را به آنها ارائه دهید. با این کار آنها را تحت‌تأثیر قرار خواهید داد.

فکر می‌کنید فهرست‌تان کوچک است و هیچ‌کس پاسخ نخواهد داد؟ باورتان نمی‌شود که چند نفر ممکن است پاسخ بدهند.

اشتباه شماره ۶: زیاد ایمیل ارسال می‌کنید

دوستی داشتم که برای فهرست ایمیل در نیچ (niche : بخشی از بازار که محصولات و خدمات هنوز نیازهای آن را به شکل مطلوب برآورده نکرده‌اند، کسب‌وکارهای متوسط) من ثبت نام کرد.

خبرنامه‌ای که در آن ثبت‌نام کرد، یکی از وبلاگ‌های نسبتا محبوب بود و او در ابتدا از ایمیل‌ها لذت می‌برد.

اما کم‌کم ناامید شد.

چرا؟ او هر روز ایمیل‌هایش را بررسی می‌کرد و می‌دید همچنان ایمیل‌های دیگری از این وبلاگ‌نویس دریافت می‌کند. او اسکرین‌شات‌هایی از آن حجم زیاد ایمیل‌ها برای من فرستاده بود. اگر. او چند روز ایمیل‌هایش را بررسی نمی‌کرد صندوق ورودی او کاملا پر می‌شد.

بدیهی است که او اشتراکش را لغو کرد.

برخی از برندها می‌توانند هر روز ایمیل ارسال کنند. برای مثال، هارو (HARO: Help a Reporter Out) خدماتی است که به ارسال روزانه ایمیل تکیه دارد و کاملا خبری است.

اما احتمالاً شما مانند هارو یا امثال آن نیستید.

اگر مشترکین شما به ایمیل‌های روزانه شما تکیه نمی‌کنند یا اگر ایمیل‌هایتان به زمان حساس نیستند، تمامش کنید.

راه‌حل

به جای ارسال هر روزة ایمیل، فقط زمانی‌که فهرست مخاطبان‌تان با ایمیل‌ها تعامل برقرار می‌کنند به آنها ایمیل بفرستید.

از آماری که ارائه‌دهندة خدمات ایمیل‌تان در اختیارتان قرار می‌دهد استفاده کنید تا بتوانید روزهایی را که ایمیل‌ها بیشتر باز می‌شوند، کلیک می‌شوند و پسندیده می‌شوند تعیین کنید. سپس در همان روزها ایمیل ارسال کنید.

روانشناسی بازاریابی ایمیل را به‌یاد داشته باشید: در ابتدا، باید به دفعات بیشتری به مشترکین‌تان ایمیل بفرستید. این کار به «اثر صرفا قرارگیری در معرض دید» معروف است که سبب می‌شود مشترکین ابتدا با شما آشنا شوند.

اما بعد از یک تا دو هفتة اولیه، دیگر نیازی به ارسال ایمیل بیش از چندبار در هفته نیست.

نکتة حرفه‌ای: اگر یک بار در روز خیلی زیاد است، بیش از یک بار در روز هرزنامه است. این بدان معناست که برای انتشار ایمیل‌هایتان در مقابل پاسخگویی خودکار به ایمیل‌ها باید برنامه‌ریزی کنید و به‌شکل هدفمند دکمة ارسال را بفشارید.

اشتباه شماره ۷: سال به سال به فهرست‌تان دست نمی‌زنید

آیا تا به‌حال اخطار لغو اشتراک شبیه این را دریافت کرده‎اید؟

احتمالا شما آدرس ایمیل شخصی را سرقت نکرده‌اید تا آن را در ارائه‌دهندة خدمات ایمیل‌تان وارد کنید و به آنها هرزنامه ارسال کنید.

احتمالا آنها در فهرست ایمیل شما مشترک بودند، فقط آن را به خاطر نمی‌آورند. هنوز هم ممکن است آنها را سرزنش کنید.

همة ما فراموشکار هستیم.

من به تیمم گفتم که  چند روز پیش یک کلمه را فراموش کردم و کلمه‌ای را که فراموش کرده بودم را هم فراموش کردم. بدون شوخی.

بنابراین اگر آدرس‌های فهرست ایمیل‌تان را از طریق خدمات رایگان یا پست مهمان جمع‌آوری کرده‌اید و پس از اولین تماس‌تان ارتباط خود را با آنها قطع کرده‌اید، مردم شما را فراموش می‌کنند.

چون اجازه داده‌اید فهرست‌تان خاک بخورد.

گاهی اوقات دلیل خوبی برای این کار وجود دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است تصمیم گرفته باشید کمی از کسب‌وکار آنلاین‌تان فاصله بگیرید یا یک چرخش ایجاد کنید و بر موضوع جدیدی تمرکز کنید. شاید هم دارید ایمیل جدیدی برای سلسله فروش‌ها می‌نویسید یا اینکه درحال راه‌اندازی محصول جدیدی هستید.

دلیل‌تان هر چه باشد، فقط منجر به تعداد لغو اشتراک بیشتری خواهد شد.

راه‌حل

فهرست شما به این دلیل قدیمی شده است که ارسال ایمیل به آنها را متوقف کرده بودید. برای ارسال ایمیل به مشترکین، نیازی نیست که هر هفته پشت کامپیوتر بنشینید و فکر کنید که چه چیزی بفرستید.

کافی است یک سری ایمیل‌های پاسخگوی خودکار را تنظیم کنید.

به جای آنکه تمام وقت و انرژی‌تان را برای ایجاد محتوای ایمیل صرف کنید، پیام‌هایتان را برنامه‌ریزی کنید تا به فهرست‌تان ارسال شوند. مهم نیست هر مشترک چه زمانی ثبت‌نام کرده است.

اشتباه شماره ۸: ایمیل‌های شما زیادی خشونت‌آمیز هستند

می‌دانم ممکن است این تا حدودی برخلاف یک توصیة معمولی دربارة شفاف بودن و پایداری کردن تا رسیدن به نتیجة مطلوب به‌نظر برسد، اما…

اما ممکن است مشترکین شما ترک‌تان کنند؛ زیرا شما بیش‌ازحد قوی هستید.

هربار که یک فراخوانی عمل در ایمیل قرار می‌دهید، از مشترکین می‌خواهید چیزی را که از آنها خواسته‌اید انجام دهند. گری وینرچاک (Gary Vaynerchuk) این ایده را این‌گونه می‌نامد: jab, jab, jab, right hook  «مشت، مشت، مشت، هوک راست». (این‌ها اصطلاحات ورزش بوکس هستند و نام کتابی نوشتة آقای وینرچاک هم هست).

در این سناریو، مشت‌ها ارزش افزوده هستند. به این معنا که شما در حال ایجاد رابطه با مخاطبان خودتان هستید تا به زندگی آنها ارزش اضافه کنید. فقط پس از چند بار مشت زدن می‌توانید یک هوک راست انجام دهید (یعنی از آنها بخواهید کاری مانند خرید از شما و نظایر آن را انجام دهند).

اگر در همان بار اول از آنها چیزی بخواهید و مجبورشان کنید کاری را انجام دهند، این رفتار خشونت‌آمیز است.

راه‌حل

فقط می‌خواهم بگویم: بعضی از مردم صرفا به این دلیل لغو اشتراک می‌کنند که شما فقط برای فروش چیزی با آنها ارتباط برقرار کرده‌اید. این اصلا اهمیتی ندارد که قبلا چقدر به آنها ارزش ارائه کرده بودید.

البته به این افراد اصلا نیاز ندارید.

اما اگر بدون ایجاد ارتباط با مردم از آنها بخواهید کاری بکنند (فروش)، بیشتر آنها دیوانه می‌شوند و لغو اشتراک خواهند کرد.

بنابراین قبل از اینکه ایمیل فروش را برای مشترکین‌تان ارسال کنید ابتدا با آنها ارتباط برقرار کنید. این کار را با ایمیل‌های با ارزش و بدون هیچ ضمیمه‌ای مانند چیزی که Noah با OkDork ارائه می‌دهد انجام دهید:

ایمیل‌هایی که اعتماد را افزایش می‌دهند و ارزش زیادی ارائه می‌دهند ارسال کنید. این کار را قبل از آنکه نگران فروش باشید یا کاری را از مشترکین بخواهید انجام دهید.

اشتباه شماره ۹: ایمیل‌های شما با تلفن‌همراه سازگار نیست

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که ایمیلی را در تلفن‌همراه‌تان باز کنید و کار نکند؟

چنین ایمیلی احتمالا صفحه نمایش تلفن را کِش می‌آورد، تصاویر آهسته بارگذاری می‌شوند یا اصلا نمی‌شوند و دکمه‌ها قابل کلیک نیستند. درست است؟

شما را نمی‌دانم، اما این اتفاق اغلب برای من رخ می‌دهد وقتی که واقعا نیاز دارم ایمیل باز شود (مثلا زمانی‌که دارم سعی می‌کنم برای پروازی که از دست داده‌ام دوباره کارت پرواز از ایمیلم بگیرم.)

برای مرورگر ۲۰۱۷ کافی است دکمة لغو اشتراک را به سرعت کلیک کنید.

اگر قالب ایمیلی را انتخاب کردید که کلمات شما را با هم مخلوط می‌کند و سبب می‌شود که خواندن آن در تلفن‌همراه سخت باشد، هیچ‌کس آن را نمی‌خواهد.

از آنجایی‌که ۵۳% از ایمیل‌ها در تلفن‌همراه باز می‌شود، این بی‌مسئولیتی شما را می‌رساند که ایمیل‌هایتان در تلفن‌همراه باز نشوند.

راه‌حل

قبل از برنامه‌ریزی برای انتشار یا فشردن دکمة ارسال، یکی را برای امتحان به خودتان بفرستید.

سپس آن را در تلفن‌همراه‌تان بررسی کنید.

آیا خوب به نظر می‌رسد؟ عالی است می‌توانید آن را ارسال کنید.

آیا ضعیف است؟ قالب را تغییر دهید، برخی تصاویر را حذف کنید یا تغییرات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید خوب کار می‌کند.

اگر هر کاری انجام می‌دهید باز هم به‌همان شکل ضعیف است، ارائه‌دهندة خدمات ایمیل‌تان را بررسی کنید.

بهترین ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل (Aweber, MailChimp, Constant Contact, ConvertKit, InfusionSoft) همه قالب‌های ایمیل موبایل‌دوست را دارند. اگر برای شما این قالب‌ها را ندارد آن را تعویض کنید. این امر بسیار مهم است.

اشتباه شمارة ۱۰: شما از گزینة تأیید تمایل به اشتراک کاربران (double opt-in) استفاده نمی‌کنید

کدام یک بهتر است؟

داشتن ایمیل‌های غیرفعال در فهرست‌تان و هزینه کردن برای آنها تا زمانی که آنها را از دست بدهید یا اینکه اصلا از ابتدا ایمیل غیرفعالی نداشته باشید؟

فکر می‌کنم دومی بهتر است…

اگر به‌شکل خودکار و بدون اینکه نیاز به تأیید آدرس ایمیل باشد مشترکین جدید را به فهرست ایمیل‌تان اضافه می‌کنید، نرخ لغو اشتراک را به راحتی افزایش می‌دهید.

تأیید آدرس ایمیل مشترکین قبل از اضافه شدن به فهرست شما «تأیید تمایل به اشتراک از کاربران یا دابل آپت-این (double opt-in) نامیده می‌شود. این یعنی هنگامی‌که فردی ثبت‌نام می‌کند، شما باید ایمیل تأیید آدرس را برای او بفرستید و او پس از تأیید مشترک شما خواهد شد.

با این کار از حقیقی بودن ایمیل کاربر اطمینان حاصل می‌کنید. اگر کسی:

  • آدرس ایمیل جعلی بفرستد یا
  • اشتباه تایپی در آدرس ایمیلش داشته باشد یا
  • یکی از اعضای خانواده یا دوستانش را بدون اجازة او ثبت‌نام کند

ایمیل تأیید را دریافت نمی‌کند و بنابراین نمی‌تواند اشتراک بگیرد. این افراد هرگز به فهرست شما وارد نمی‌شوند.

هنگامی‌که ایمیل بعدی را ارسال می‌کنید، کسانی‌که به‌شکل پیش‌فرض از فرایند تمایل به اشتراک تکی به فهرست شما اضافه شده‌اند، توسط ارائه‌دهندة خدمات ایمیل لغو اشتراک می‌شوند، زیرا ایمیل لغو خواهد شد.

Nerd Fitness این کار را به این شکل انجام می‌دهد:

این کار فهرست شما را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. استفاده از تأیید تمایل به اشتراک، مانند این است که به کسی بگویید «مطمئنی؟…  نه، واقعا مطمئنی؟» این واقعا ایدة خوبی است.

راه‌حل

حتما تأیید تمایل به اشتراک را فعال کنید.

هزار دلیل برای این کار وجود دارد. البته اگر شرکت بزرگی نیستید شاید نیازی به انجام این کار نداشته باشید. با این کار هم در پول‌تان صرفه‌جویی می‌کنید و هم سلامت جسمی و روحی‌تان تضمین می‌شود.

اگر تا کنون تنظیمات این بخش را انجام نداده‌اید دیگر وقت آن است که انجامش دهید. بیشتر ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل این تنظیمات را به‌طور پیش‌فرض در خودشان دارند. این ایمیل تأیید چیزی شبیه به این خواهد بود:

می‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید و مردم را تشویق کنید این ایمیل را تأیید کنند، فقط قبلا مطمئن شوید که آن را فعال کرده‌اید.

دیگر برای مشترکین ایمیل باارزش‌تان متحمل هزینه نشوید

درست است که برخی لغو اشتراک‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند، اما بیشتر باید مراقب باشید تا به‌خاطر اشتباهات‌تان افرادی را که احتمالا بسیار ارزشمند خواهند بود و می‌توانند در انجمن آنلاین شما اعضا را جذب کنند از دست ندهید.

درست مانند این است که ۱۰۰ دلار از خودپرداز بگیرید و آنها را در آتش بیندازید.

اگر بعد از خواندن این راهنما هنوز هم نمی‌دانید چطورشروع کنید، به چند نکتة زیر توجه کنید:

گام اول: اطمینان حاصل کنید که گزینه تأیید تمایل به اشتراک را برای تأیید آدرس ایمیل مشترکین فعال کرده‌اید (اشتباه شمارة ۱۰)

گام دوم: یک ایمیل «راهنما یا کمکی» ساده بنویسید و آن را به ایمیل پاسخگوی خودکار اضافه کنید (اشتباه شمارة ۵)

گام سوم: تناوب ارسال ایمیل‌تان را بررسی کنید. اگر چند بار در هفته یا هر چند هفته یک بار ایمیل می‌فرستید، بررسی کنید مشترکین در چه روزهایی بیشتر ایمیل‌شان را باز می‌کنند و هرچند وقت یک بار این کار را انجام می‌دهند. تناوب ارسال ایمیل‌تان را بر اساس اسن‌ها تنظیم کنید.

گام چهارم: اگر به این سه مورد فوق رسیدگی کنید، مسلما از پسِ بقیة اشتباهات برخواهید آمد.

گام پنجم: حالا می‌توانید به بهره‌وری برسید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.