دیجیتال مارکتینگ چیست

0

در این مطلب سعی می‌­شود تا بسیار ساده و روان به دیجیتال مارکتینگ چیست پاسخ دهیم، ابزارها و تاکتیک‌های آن را معرفی کنیم، چارچوب دیجیتال مارکتینگ چیست را معرفی کنیم و در نهایت از این بگوییم که وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست.

دیجیتال مارکتینگ چیست

نیل پتل (Neil Patel) دیجیتال مارکتر معروف هندی که به گفته مجله فورس جزء ۱۰ دیجیتال مارکتر برتر دنیاست، دیجیتال مارکتینگ چیست را این­گونه پاسخ می­‌دهد:

«دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌­ای از بازاریابی محصولات و خدمات می­‌گویند که از طریق دستگاه‌­های الکترونیکی انجام می‌­شود».

طبق این تعریف، دیجیتال مارکتینگ مفهوم نسبتاً جدیدی نیست بلکه اولین بازاریابی دیجیتال صورت گرفته در دنیا مربوط می‌­شود به بیش از ۱۰۰ سال پیش. سال ۱۹۸۶ رادیو اختراع شده است. ۱۰ سال زمان برد تا رادیو به محصولی عمومی تبدیل شود و اکثر مردم آن را تهیه کنند و از آن­جا بود که به فکر تبلیغات نیز افتادند. اولین تبلیغات مربوط بود به یک اجرای اُپرا که بعد از پخش آن فوراً بلیط‌­های آن اجرا فروخته شد و این شد روز تولد دیجیتال مارکتینگ.

دیجیتال مارکتینگ چیست

بنابراین در دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال مطرح است نه فقط اپلیکیشن‌­ها و موتورهای جستجو و … بنابراین دیجیتال مارکتینگ می‌­تواند همزمان آنلاین باشد یا آفلاین.

نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست

همان فعالیت‌­های بازاریابی که به صورت سنتی و محیطی اجرا می‌­شده است اگر با استفاده از ابزارهای دیجیتال باشد در این دسته قرار می‌­گیرد:

۱. بازاریابی محیطی ارتقایافته

۲. رادیو مارکتینگ / بازاریابی رادیویی

۳. تلویزیون مارکتینگ / بازاریابی تلویزیونی

۴. تلفن مارکتینگ / بازاریابی تلفنی

بازاریابی محیطی ارتقاء یافته

برخی از فعالیت‌­های بازاریابی سنتی گاهاً می‌­تواند با ابزارهای دیجیتال همراه شوند و اثرگذاری بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال در شهر تهران شما روزانه بیش از ۴۰۰۰ سازه تبلیغاتی از قبیل بیلبورد، استرابورد و … می‌­بینید که همگی در حال رقابت با یکدیگر هستند برای جلب نظر و توجه شما.

دیجیتال مارکتینگ از این نوع را می­‌توان در  بیلبورد­های الکترونیکی یافت که زمانی بسیار رایج شده بود.

دیجیتال مارکتینگ چیست

نوع دیگری از بازاریابی، بازاریابی با سمپلینگ بوده است که بسیار رواج داشته و دارد. بدین معنی که شرکت‌ها محصول خود را در ابعاد کوچکتر آن یا نمونه‌ای  از آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهند تا پس از آزمایش کردن آن را خریداری کنند. حال در این نوع از بازاریابی دیجیتال اگر شما محصول یا خدمتی دارید می‌­توان به سمپلینگ‌­های دیجیتال نیز اندیشید که مثالی از آن را امروزه شما در فروشگاه­‌های موبایل‌فروشی بزرگ یا نمایندگی‌­های سامسونگ یا … می­بینید و یا همچنین سیستم‌های تبلیغات تعاملی که در پاساژهای معروف تهران نیز وجود دارد.

دیجیتال مارکتینگ چیست

رادیو مارکتینگ

نه تنها در ایران بلکه در پیشرفته‌­ترین کشورهای دنیا نیز هنوز رادیو نمرده است و به عنوان یک رسانه و کانال برای دیجیتال مارکتینگ قابل استفاده است. در این زمینه به آمارها دقت کنید:

در ایالات متحده میانگین شنیدن رادیو به طور سرانه ۲ ساعت در روز است.

در ایران نیز همچنان ۳۴ درصد جمعیت در هفته به رادیو گوش می­‌کنند که برخی از آنان بیش از یک ساعت در روز شنونده رادیو هستند. لذا رادیو نیز بخشی از بودجه سازمان‌­ها را به خود اختصاص می­دهد.

استفاده از رادیو برای مخابره یک پیام تبلیغاتی میان‌برنامه‌ای و یا حتی اسپانسرینگ یک برنامه می‌تواند از این دست دیجیتال مارکتینگ باشد.

بازاریابی تلویزیونی

بازاریابی تلویزیونی نیز بسیار رایج و مرسوم بوده و هست و به دلیل مخاطبان زیادی که سال‌ها در بین عموم داشته بسیاری از کسب‌وکارها را ترغیب به استفاده از این کانال بازاریابی دیجیتال کرده است و به همین دلیل است که هزینه‌های سرسام‌آوری را به شرکت‌ها تحمیل کرده و سازمان‌های کوچک یا نوپا توانایی پرداخت آن را ندارند.

بازاریابی تلفنی

در بازاریابی تلفنی یا مفاهیمی چون تماس­‌های سرد که همچنان در دنیا و در کشور خودمان به وفور در حال انجام است نیز بازدهی خوبی وجود ندارد چرا که غالباً سعی می‌­شود به کسی که تا به حال ارتباطی با کسب‌و‌کار ما نداشته است محصولی فروخته شود. بازاریابی پیامکی نیز شاید در دوره‌ای بتوان گفت موثر بوده اما حال در کشور ما به نوعی به یک مزاحمت تبدیل شده است که به شدت اثر منفی در ذهن گیرنده پیام ایجاد می‌کند.

بنابراین به طور کلی بازاریابی دیجیتال آفلاین چنین دسته­‌بندی می‌­شود:

 • ارتقایافته
  • بیلبوردهای الکترونیک
  • سمپلینگ الکترونیک
 • رادیو مارکتینگ
  • تبلیغات رادیو
  • اسپانسر شدن برنامه­‌ها
 • بازاریابی تلویزیونی
  • تبلیغات تلویزیونی
  • تله شاپینگ
 • بازاریابی تلفنی
  • تماس سرد
  • پیامکی
  • کد QR

معایب نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست

 • نکته­‌ای منفی درباره بازاریابی آفلاین آن است که به طور کلی خیلی سخت می‌­شود پیامی را سفارشی شده و هدف­‌گیری شده به بخش خاصی از مشتریان رساند. مثلاً شما در تلویزیون پیام تبلیغاتی خود را به هرکسی که پای تلویزیون نشسته می‌­رسانید ولی هرگز نمی‌توانید برای هرکس پیام منحصر به فرد خودش را بفرستید. مثلاً خیلی جذاب‌تر می‌بود اگر برای کسی که تا به حال شما را نمی‌شناخته پیامی برای جذبش ارسال کنید و برای کسی که قبلاً از شما خرید داشته است پیامی برای تشکر یا تخفیف ویژه بدهید که مجدد از شما خرید کند. بلکه مجبورید به هر دو نفر یک نوع پیام منتقل کنید تازه اگر شانس بیاورید که در زمان پخش تبلیغات شما پای تلویزیون با حواس کامل نشسته باشد.
 • نکته منفی دیگر این نوع تبلیغات سخت بودن سنجش و ارزیابی بازدهی آن است. مثلاً هنگامی که شما همزمان هم در رادیو و هم در تلویزیون و هم در بیلبوردهای شهر تبلیغ کرده‌­اید نمی­توانید به طور دقیق بدانید چند نفر تبلیغ شما را دیده‌­اند، چند نفر از طریق آن از شما خرید کرده‌­اند، به طور تفکیک شده چند نفر از رادیو و چند نفر از بیلبورد از شما خرید کرده‌اند و … . پاسخ هیچکدام از این نوع سوالات در بازاریابی آفلاین را نمی‌توان به طور دقیق داد.

اما در بازاریابی دیجیتال از نوع آنلاین این ۲ نکته منفی وجود ندارد بلکه بسیار دقیق قابل هدف­‌گیری و قابل سنجش است.

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ چیست

در این نوع از بازاریابی که اختصاراً بازاریابی آنلاین گفته می‌­شود، شما با استفاده از اینترنت و نیز شاید با کمک گرفتن از سایر ابزارهای دیجیتال گفته شده به سرعت بیشتر و دقیق­تر با مشتریان ارتباط برقرار می‌­کنید و هرکدام از کمپین‌­های شما اگر بازدهی خوبی با توجه به هزینه آن ایجاد نکرده است آن را تکرار نخواهید کرد. حتی در این نوع، شما می­‌توانید برای بخشی از مشتریان خود یک کمپین متفاوت از بخشی دیگر طراحی می­کنید (آزمون A/B ) تا بسنجید کدام کمپین موفق­‌تر بوده تا دیگری را متوقف کنید که این امر باعث می­‌شود هزینه‌­ها و بازدهی شما به شدت بهبود یابد.

تاکتیک­‌ها و مثال‌­های بازاریابی آنلاین

بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO)

سئو به معنی بهینه­‌سازی برای موتورهای جستجویی چون گوگل است که شما با روش‌­هایی بتوانید در صفحه نتایج گوگل بالاتر و بهتر دیده شوید. کانال‌­هایی همچون وبسایت‌­ها و وبلاگ‌­ها با این روش ارتقا خواهند یافت. مطلب آموزش بهینه‌ سازی سایت مقدمات سئو را به شما می‌آموزد.

بازاریابی با موتورهای جستجو (SEM)

بازاریابی با موتورهای جستجو به معنی استفاده از ابزارهای خاص گوگل (گوگل ادوردز) است که بتوانید با هزینه کردن در جستجوی گوگل در کلیدواژه مخصوص به خودتان در بالای نتایج به صورت تبلیغاتی دیده شوید.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

بازاریابی محتوایی فعالیت خلق و ترویج محتوا و مطالبی است که با هدف ایجاد آگاهی از برند، رشد ترافیک و جذب مشتری انجام می‌­گیرد. شاید در گذشته با کاتالوگ‌ها بوده و کتابچه‌های داستان برند و امروزه با محتوایی که به صورت بلاگ در سایت‌ها وجود دارند. مطلب بازاریابی محتوایی چیست می‌تواند به شما دید خوبی بدهد.

بازاریابی شبکه­‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

فعالیت در شبکه‌­های اجتماعی برای برندسازی و یا افزایش فروش در این دسته قرار می‌­گیرند. از اهمیت و رشد میزان استفاده مردم از این شبکه‌­ها بر کسی پوشیده نیست که در این­‌باره به این گزاره دقت کنید:

در سال ۲۰۱۷ به طور میانگین هر کاربر اینستاگرام ۵۳ دقیقه در روز را در این شبکه اجتماعی به سر برده است.

حضور موثر و به‌روز در این شبکه‌های اجتماعی با توجه به کارکرد و مشخصات‌شان بسیار حیاتی است و باید برای هر کدام استراتژی جداگانه‌ای طراحی کرد.

تبلیغات کلیکی (Cost Per Click)

در این نوع، شما به یک ناشر تبلیغات خود، به ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغ شما انجام می­‌دهند پولی پرداخت می‌­کنید. شرکت­‌های زیادی در دنیا و ایران نیز وجود دارند که واسط بین تبلیغ‌­دهنده و سایت‌­های ناشر هستند.

به کمک پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت کمپین تبلیغات کلیکی خود را ایجاد کنید. می‌توانید مطلب تبلیغات کلیکی چیست را نیز مطالعه کنید.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در این نوع بازاریابی، شما در ازای تبلیغ محصولات و خدمات شرکتی دیگر (نه به ازای هر کلیک بلکه به ازای هر خریدی که با موفقیت انجام شود)، کمیسیونی به شما تعلق می­گیرد. شما خودتان نیز می­توانید اجرا کننده کمپین Affiliate باشید و با یک سیستم دقیق به مبلغان خود در ازای جذب هر مشتری پاداش دهید.

تبلیغات همسان (Native Advertising)

در این نوع، شما در کمپین خود محتوایی شامل عکس، متن، ویدئو را در سايت‌­هايی به عنوان ناشر قرار مي‌­دهید که همسان با سایر محتوای سایت است و حالت اسپم یا مزاحمتی برای خواننده سایت ایجاد نمی‌­کند. در بسیاری از سایت‌­هایی که ناشر پلتفرم یکتانت هستند مثل دنیای اقتصاد، خبرگزاری تسنیم و … نیز می­‌توانید تبلیغ همسان خود را در پائین مقالات یا خبرها قرار دهید. در مطلب تبلیغات نیتیو توضیحات بیشتری در این باره بخوانید.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

با این که شاید در اطراف خود بسیاری از افراد را بشناسید که هیچوقت سر و کارشان به ایمیل نمی‌­افتد ولی باید گفت همچنان ایمیل مارکتینگ از روش‌­های پربازده دیجیتال مارکتینگ است.

ایمیل­‌ها را می‌­توان کاملاً شخصی­‌سازی شده و به طور اتوماتیک برای ارائه تخفیفات یا اطلاع‌­رسانی­‌های مختلف استفاده کرد.

روابط عمومی آنلاین (Online PR)

همکاری با رسانه­‌ها، خبرگزاری‌­ها و مجلات، حضور در همایش­‌ها و سخنرانی‌­ها و … به طور کلی همان روابط عمومی سنتی ولی در فضای آنلاین را در این دسته قرار می‌­دهند.

یک دیجیتال مارکتر چه می­کند، وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست

بازاریابان دیجیتال کسانی هستند که با توجه به هدف و بودجه شرکت برای افزایش آگاهی برند یا جذب مشتریان از همه کانال­‌های بازاریابی دیجیتال که در بالا ذکر شد استفاده می‌­کنند. بازاریابان دیجیتال روی شاخص­‌های کلیدی عملکرد (KPI) خاصی متمرکز هستند و با توجه به آنها و سنجش دقیق‌­شان، بازدهی هریک از کمپین‌­های مختلف خود در کانال‌­های مختلف را اندازه‌گیری می‌کنند و با این نتایج بهترین آن­ها را اجرا می‌­کنند.

در یک استارتاپ یا کسب‌وکاری کوچک ممکن است یک دیجیتال مارکتر همه مسئولیت‌­های بازاریابی دیجیتال را برعهده بگیرد اما در سازمان‌­های بزرگتر به مرور برای هریک از کانال‌­ها و تاکتیک‌­های بازاریابی دیجیتال متخصصینی خاص به وجود می‌­آید. به عنوان مثال، نقش­ه‌ای زیر در سازمان­‌های بزرگتر رایج است:

نقش KPI اصلی
مدیر سئو ترافیک ارگانیک
مدیر بازاریابی محتوایی زمان سپری شده کاربر در صفحه[۱۰]، ترافیک کلی بلاگ
مدیر شبکه‌های اجتماعی تعداد فالوئرها، به اشتراک گذاشتن‌ها، درگیرسازی[۱۱]
مدیر ایمیل مارکتینگ نرخ بازکردن ایمیل، نرخ کلیک روی لینک‌های ایمیل

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز هست

به استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بستگی دارد. برای دسته اول که بازاریابی دیجیتال نوع آفلاین بود هزینه‌­های شما ممکن است بسیار بالا باشد. از قیمت­های سرسام­‌آور تبلیغات تلویزیونی نمی­‌توان چشم­‌پوشی کرد. اما در روش‌­های بازاریابی آنلاین روش­‌های بسیارکم هزینه­‌تری موجود است.

اگر بخواهید از کانا‌‌ل‌­های سئو یا شبکه‌­های اجتماعی یا بازاریابی محتوایی استفاده م‌ی­کنید باید این خبر خوب را به شما بدهم که نسبت به بازخوردی که می­گیرید به شدت هزینه کم و قابل چشم­‌پوشی تقبل می­‌کنید. اگر هم بخواهید از کانال‌­های تبلیغات کلیکی یا تبلیغات همسان استفاده کنید می­توانید با بازدهی خیلی خوبی با دریافت آمار دقیق از نتایج کمپین خود، هزینه خود را مدیریت کنید و بسته به نتیجه‌­ای که می‌­خواهید بگیرید یا تعداد کلیکی که نیاز دارید، خودتان هزینه دلخواه خود را وارد می‌کنید. در پلتفرم یکتانت شما می­‌توانید حتی با قیمت ۵۰ تومان به ازای هر کلیک یا حتی روزانه ۱۰۰۰۰ تومان کمپین خود را طراحی و اجرا کنید که این هزینه نسبت به کانال­‌های آفلاین بسیار پربازده‌­تر و کم‌­هزینه‌­تر است.

چارچوب کلی دیجیتال مارکتینگ چیست

چارچوبی در حوزه اهداف و کانال‌­های دیجیتال مارکتینگ مرسوم است به نام چارچوب  (RACE (Reach-Act-Convert-Engage

در هریک از این مراحل، اهداف و کانال‌­ها و روش­ها بازاریابی متفاوت خواهد بود. در بخش reach هدف جذب مشتریان یا آشنایی اولیه آن­‌ها با خدمات است. در این بخش از بازاریابی‌­های آفلاین یا آنلاین می‌­توان استفاده کرد. در بخش Act هدف آنست که مشتری خرید اولین خود را انجام دهد و به قولی فعال­سازی شود. در این بخش می­توان از شبکه‌­های اجتماعی، صفحات فرود، بازاریابی مجدد، ایمیل مارکتینگ یا … استفاده کرد.

در بخش Convert هدف آن است که مشتری به یک خریدار پرتکرار تبدیل شود که برای هر شرکتی میزان مختلفی از فروش، معنی فروش پرتکرار است. از بازاریابی مجدد، CRO، UGC، شخصی­سازی، ایمیل مارکتینگ و … می­توان در این بخش استفاده کرد و در نهایت در بخش Engage هدف آن است که مشتری به یک مشتری وفادار و همیشگی تبدیل شود و یا این که اگر تکرار خریدهای او کم شده یا مدتی است خریدی نداشته مجدداً او را وفادار کنیم. در این بخش نیز شخصی­‌سازی­‌های اتوماتیک، برنامه­‌های وفادارسازی، سیستم­‌های CRM و … از تاکتیک‌های مرسوم است.

دیجیتال مارکتینگ چیست

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.